Obvinení športovci a ich následná cenzúra vo videohrách
Športové videohry od EA Sports považujem za obdivuhodné z viacerých dôvodov. Ale okrem nich aj samotnú tvorbu a finálnu verziu pozostávajúcu vždy z aktuálnych a detailných súpisiek každého tímu a prevedenia každého z hráčov do virtuálnej podoby so špecifickými vlastnosťami, nadaním a schopnosťami, tzv. hodnotením "overall". Zhotoviť každým rokom novú verziu hry s vždy akutálnymi súpiskami musí byť celkom náročné, pritom tvorcovia EA Sports musia hľadieť ešte na jeden podstatný detail: Cenzúru slávnych športovcov, ktorí sa v súkromí dopustili škandálu a ich meno tak nesmie byť privilégiom cover- artu, v horších prípadoch ani súčasťou samotnej videohry.
Tolerovať morálne zásady a cenzurovanie športovcov, ktorí sa aktuálne dopustili vážneho nemorálneho skutku alebo z neho boli obvinení.
Z tohto pohľadu spomeňme relatívne čerstvý prípad. Mladú hviezdu amerického futbalu Kareema Hunta, ktorú údajne bezdôvodne a brutálnym spôsobom napadol mladú ženu, pričom celý incident bol zaznamenaný na hotelovej kamere. Na základe kamerového záznamu s ním Kansas City pochopiteľne rozviazalo zmluvu a nebude sa nachádzať ani na najnovšej verzi videohry Madden 19, dokonca ani v móde zostavovania All-star tímu formou zberateľských kartičiek. Jeho profil má byť nahradený genereckým, vymysleným atlétom s rovnakým "overallom", teda hodnotením.
V o niečo ľahšom prípade problémoví športovci nesmú byť zobrazení na propagačných materiáloch, napríklad na obale videohier. Svoje by o tom vedela povedať hokejová hviezda Patrick Kane, ktorý mal zdobiť obal NHL 16. Tento plán sa prerušil z dôvodu obvinenia slávneho hokejistu zo znásilnenia. Je tak pochopiteľné, že aj napriek očakávanému plánu sa Patrik Kane na propagačnom materiále- úvodnom obale hry nakoniec neocitol. Podobnému obvineniu čelil aj najznámejší futbalista Ch. Ronaldo. Ten sa nakoniec síce v hre nachádzal a dokonca aj na úvodnom titule, ale zmizol z oficiálnej webovej stránky FIFA.