Dá sa užívanie technológií zrovnať s užívaním drog? Výsledok Vás prekvapí
Posledných niekoľko rokov je typických obrovskou závislosťou od technológií a to nielen odkázanosťou priemyslu, podnikov, firiem,… ale predovšetkým bežných ľudí. Ak pred takými 15-timi rokmi využívali namakané mobily a počítače prevažne len tínedžeri alebo technologickí nadšenci, dnes tieto produkty využíva úplne každý, veď to vidíme. 5- ročné deti, ako aj 40-nici až po seniorov. Ak sme klasický mobil z vrecka vyťahovali občas, kedy to bolo nutné a doma na Pokeci sme strávili pol hodinu, dnes (nielen) mládež do smartfónov pozerá nonstop, no a na Facebooku sú prihlásení väčšinu dňa. Ale to som spomenul iba pár príkladov, ktoré si predstavíme pod pojmom technológia, takáto závislosť je badateľná aj v jej iných sférach, napríklad hranie videohier, zaujímavé a nápomocné aplikácie,…
• Viaceré vedecké inštitúcie varujú pred vysokými číslami týkajúch sa našej závislosti a aby toho nebolo málo, čoraz viac vravia o vymývaní mozgov, čo dokazujú logickými tvrdeniami.
Niektorí z výskumníkov sa neboja náš čas trávený za počítačom, smartfónom, internetom, prirovnať celkom výstižným spôsobom k drogám. A na základe ankety CNN sa potvrdzuje, že rovná polovica tínedžerov sa dnes cíti od technológií závislá a o iba o niečo pozitívnejšie výsledky sa týkajú dospelých, ktorých sa týka najmä závislosť od mobilných zariadení.
Vedeli ste napríklad o tom, že surfovanie po internete spúšťa podobný efekt (neurotransmitery), ako užitie drogy?
Viem, znie to desivo, ale ide o nafúknutú informáciu, pretože tieto neurotransmitery spúštajú aj bežné, ušľachtilé záľuby ako napríklad čítanie kníh, šport, vychutnávanie jedla či konverzácia s kamarátmi. Všetky spomenuté aktivity produkujú látku dopamín a majú za následok tvorbu hormónov.
Zásadný rozdiel je však v tom, že pri bežných zábavných a sympatických aktivitách, či už čítanie kníh, šport, jedenie, zábavná konverzácia,… sa tvorí približne podobný počet hormónov, ako keď sa zabávame technológiami, čiže o 50 – 100 % viac, než je normálna hladina. No po užití kokaínu sa tvorba zvýši až o 350 % nad hladinu, pri užití metanfetamínu dokonca o 1200 %, čo má pochopiteľne iné, oveľa fatálnejšie následky.