Jeseň je časom zberu úrody v našich záhradkách. Úradu pozbierame, uskladníme. Čo ale urobiť ďalej ?

  • Záhradku prerýľovať
  • Na vrch umiestniť maštaľný hnoj. Dostať ho kúpiť v obchode v 5-10 kg. Baleniach. Vždy kúpim aspoň 2 balenia a rozsypem rovnomerne po hriadkach. Počas zimy, keď zem prikryje sneh sa dobre hnojivo uleží a na jar s rozpúšťajúcim snehom,výborne vsiakne rovnomerne do zeminy
  • Vysadíme cesnak

studna

S ovocnou časťou záhrady si ale tiež musíme poradiť. Niekto lístie vyhrabáva. Ja nie v jeseni, ale až na jar. 4asť listov sa totiž rozloží, vyhnije a pohnojí okolie stromu. Lístie teda nevyhrabujem, maximálne prihŕňam ku kmeňom stromov. Ochráni ich to tak pred veľkými mrazmi a poškodením.

Už v auguste zvyknem polievať okolie stromov hnojivami, tie sú zárukou lepšej a bohatšej úrody v ďalšom roku.
Nikdy nevynechám ani ochranu kmeňa stromov pred škodcami v zime. Pravidelne robím oplášťovanie aspoň do výšky 1 m,aby mi zajace kôru stromov nepoobhrýzali. Horné časti očistím od lišajníkom napadnutých konárov, ktoré vždy starostlivo spálim, aby sa mi nerozšírili na iné časti stromov a kríkov.

Nezabudnite spraviť jesenné postrekovanie, aby ste uchránili stromy od plesňových infekcií, aj keď nie sú žiadne príznaky ochorenia. Je to veľmi efektívne a ekologické opatrenie: po listovej podložke môžete použiť dezinfekčné roztoky vysokej koncentrácie bez obáv, že spália listy alebo spadnú do ovocia. Spracovanie sa vykonáva pomocou síranu meďnatého. Síran meďnatý sa nerozpúšťa dobre, preto je najlepšie ho zriediť v malom množstve horúcej vody a potom pridať objem roztoku do požadovaného množstva. Pôsobí naozaj výborne.

květina

Prekontrolujem oplatenie záhrady. Aby zvieratká z lesa zbytočne neplienili záhradu a divé svine aby nerozryli celý trávnikový povrch.
A tak zostáva už len čakať na jar a hurá do záhrady!